Ілюзія розвитку

02 червня 2016 Парламент проголосував у цілому проект Закону про судоустрій і статус суддів, який 3 дні тому був лише внесений в Раду.

Отже, змінюється система судоустрою. Тепер замість місцевих, апеляційних, вищих спеціалізованих судів та Верховного Суду України з розгляду всіх цивільних, кримінальних, адміністративних і господарських справ: Вищий суд з питань інтелектуальної власності (утворюється протягом дванадцяти місяців з дня набрання чинності цим Законом) та Вищий антикорупційний суд (утворюється та проводиться конкурс на посаду суддею цього суду протягом дванадцяти місяців з дня набрання чинності законом, який визначає спеціальні вимоги до суддів цього суду).

Якщо з наданням ВСУ можливості касаційного провадження погодиться можна, адже раніше, до прийняття в липні 2010 року Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ВСУ здійснював функції суду касаційної інстанції у цивільних і кримінальних справах, то виділення питань інтелектуальної власності та корупції, створюючи для них окремі суди - це зайва трата державних грошей. Адже таких справ в рік всього близько 400.

Передбачено новий порядок створення і ліквідації судів в Україні. Так, планується, що суд буде утворюватися і ліквідовуватися законом, проект якого вносити в парламент Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя (перейменований з Вищої ради юстиції).

Раніше ж суди загальної юрисдикції утворювалися, в тому числі, шляхом реорганізації, і ліквідувалися Президентом України на підставі пропозиції Державної судової адміністрації України.

Судовою реформою передбачено скасування інституту "призначення судді на посаду вперше".

Суддею тепер можна бути тільки безстроково. При цьому, судді, які були обрані на 5-річний термін до прийняття цього закону, підлягають звільненню після прийняття цього закону і повинні для продовження роботи здати іспити.

Норма усуває фактор впливу з боку Парламенту на суддів.Судовою реформою передбачається підвищення вимог до кандидатів на посаду судді.

Отже, суддею місцевого суду може бути: громадянином України, вік від 30 років (зараз 25), мати вищу юридичну освіту, стаж в сфері права не менше 5 років (зараз 3 роки).

Зараз в чинному законодавстві є можливість призначати суддею апеляційного суду тих кандидатів, хто має науковий ступінь, і стаж наукової діяльності в області права або науково-педагогічної діяльності в галузі права не менше 10 років.

Вимоги до кандидатів на посаду судді вищого спеціалізованого суду: пройти оцінювання, а також відповідати одній з таких умов: мати стаж роботи на посаді судді не менше 3 років; мати досвід професійної діяльності представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного) не менше п'яти років; мати досвід професійної діяльності адвоката щодо здійснення представництва в суді у справах про захист прав інтелектуальної власності не менше п'яти років; мати сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1 - 3 цієї частини, не менше 5 років.

Вимоги до кандидатів на посаду судді Верховного Суду: пройти оцінювання, а також відповідати одній з таких умов: мати стаж роботи на посаді судді не менше 10 років; (Зараз 15 років); мати науковий ступінь в області права і стаж наукової роботи в сфері права не менше десяти років; (зараз 15 років); мати досвід професійної діяльності адвоката щодо здійснення представництва в суді та / або захисту від кримінального обвинувачення як мінімум десять років; має сукупний досвід (стаж) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених вище щонайменше 10 років.

Також судовою реформою передбачено участь громадськості у встановленні відповідності судді. Громадська рада доброчесності створюється з метою сприяння Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у встановленні відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики і доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання.

Складається з двадцяти членів, якими можуть бути представники правозахисних громадських об'єднань, науковці-юристи, адвокати, журналісти, які є визнаними фахівцями в сфері своєї професійної діяльності, що мають високу професійну репутацію і відповідають критерію політичної нейтральності і чесності.

Необхідно врахувати, що на сьогодні робота громадських рад в Україні має ряд істотних недоліків, обумовлених перш за все, недоліками законодавства в цій сфері. Тобто фактично, всі громадські ради безправні.

Як судова реформа себе зарекомендує, звичайно покаже час.

Анна Долгих

учимся рисовать мастер класс по изо
З цієї категорії: Те, що у вогні не згорає »

Прокоментувати:

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.