Проведення слідчих дій. Кроки до правопорядку

Адвокати АО «Лекс енд Баклер» вже багато років є учасниками слідчих дій, таких як обшуки, вилучення, виїмки. Діючи на захисті інтересів своїх клієнтів, мало не щодня ми спостерігаємо як співробітники правоохоронних органів зловживають своїми правами та виносять з приміщень громадян, підприємств і організацій ті речі, які не стосуються предмету кримінального розслідування.

Речі, вилучені правоохоронцями, з перевищенням повноважень повернути вдається не завжди. Інколи, коли такі речі постановою процесуального керівника визнані речовими доказами, вони залишаються в розпорядженні слідчих органів на довгі роки розслідування кримінальної справи.

У протилежному випадку, при швидкому та професійному реагуванні, такі речі можна повернути за постановою слідчого суду, однак цей процес є тривалий, і не стільки через необхідність прийняття рішення суддею, як через небажання слідчих органів виконувати рішення суду, винесене не на їх користь.

Вилучення електронних інформаційних систем під час слідчих дій явище дуже поширене, але саме воно найчастіше стає передумовою грубого порушення прав людини.

Загальна декларація прав людини ООН, Конвенція про захист прав і основних свобод людини, численні рішення  Європейського суду з прав людини встановлюють принципи, згідно з якими людина має зазнавати найменшого втручання і обмеження права на приватне життя,навіть якщо такі обмеження є вимушеними та здійснюються відповідно до закону.

Інформація, що зберігається громадянами на власних комп’ютерах, інших технічних засобах, що працюють з електронними системами, пронизана елементами  приватного спілкування, включаючи особисті документи та фотографії, які містять відомості про обставини особистого життя будь-якої людини.

Так само, інформація, що зберігається посадовими,  службовими особами підприємств в електронних  системах  завжди містить комерційну таємницю, інформацію про щодо ділової репутації фізичних і юридичних осіб, нотаріальної, комерційної, лікарської чи іншої охоронюваної законом таємниці.

Крім того, вилучення електронних інформаційних систем під час слідчих дій майже завжди  є перешкодою для ведення господарської діяльності підприємства.

Відтак, тимчасове вилучення, виїмка комп’ютерної техніки, яка не завжди є необхідною для розслідування кримінальної справи є не просто порушенням права власності. Це значно більший комплекс порушення прав: від порушення права на таємницю особистого життя кожної людини, до  перешкоджання веденню бізнесу, яка завжди супроводжується збитками для підприємств.

Довгий час ситуація викликала шквал обурення у суспільстві, але 08 вересня 2016 року Верховною радою України був прийнятий в першому читанні проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо окремих питань слідчих дій з метою забезпечення додаткових гарантій законності при їх проведенні.

 Зазначеним проектом пропонується внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до яких:

- забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем. Слідчі повинні будуть здійснювати копіювання інформації, а не вилучення техніки (зміни до статті 168 КПК);

 - під час проведення обшуків у суб'єктів господарювання спецпідрозділи можуть бути застосовані виключно на підставі ухвали слідчого судді та лише за умови скоєння тяжкого або особливо тяжкого злочину (частина 9 статті 223 КПК);

- адвокат зможе долучитись до процесу обшуку на будь-якому його етапі (зміни до частини 3 статті 236) тощо.

З нетерпінням чекаємо на прийняття даного законопроекту Верховною Радою України в цілому.

Катерина Будник 

учимся рисовать мастер класс по изо

Схожі матеріали (за тегом)