Реформа ЖКГ: оцінка нової системи

Рік тому парламент ухвалив Закон України «Про особливості здійснення управління багатоквартирним будинком». Зараз Верховна Рада України готується прийняти ще одну, нову редакцію закону про житлово-комунальні послуги. Напевно, не багато людей розраховує на те, що прийняття цих законів системно змінить стан житлового фонду. Більш того, не всі знають про ці законодавчі новели. Наразі тільки починають з'являтися окремі згадки про те, що влітку цього року треба обов'язково створити свій ОСББ, або ж місцева влада призначить свою обслуговуючу комунальну організацію. Юристи провели аналіз змін, і прийшли до невтішних висновків. Зміни можуть бути дуже радикальними і відчутними.

Одна з головних новел, дійсно буде полягати в тому, що починаючи з літа 2016 року, власникам квартир треба буде об'єднатися в ОСББ. По суті, ОСББ, «місцева рада» вдома, яка вирішує що і коли ремонтувати, скільки за це платити. Ті будинки, в яких не буде створено ОСББ, будуть обслуговуватися приватними компаніями. Звичайно, законодавець говорить, що власники будинків самі будуть вибирати собі таку компанію. В реальності ж така процедура досить складна: треба за 10 днів до зборів письмово попередити власників квартир, а саме рішення буде легітимним, якщо за нього проголосує не менше 50 відсотків власників житла. В іншому випадку доведеться письмово опитати таку ж кількість власників. На практиці, про те, як виглядає процедура з усіма нюансами, які викладені на кількох сторінках, як і про саме право самостійно вирішувати, хто і як буде упорядковувати будинок, людей не попередили.

Очевидно, що підсумком цього стане призначення місцевою владою на конкурсних підставах керуючої компанії, тобто, по суті, залишаться колишні скомпрометовані ЖЕКи. Але це не найбільше нововведення. Між рядків закону читаємо, що всі комунальні витрати будуть нести самі мешканці. Здавалося б, і зараз є плата за комунальні послуги, яку вносять власники квартир. Але тепер буде стягуватися і плата за комунальні послуги і плата за косметичний, і також, капітальний ремонт всього будинку. Платити треба буде абсолютно за все. Десятиліттями житлово-комунальний фонд занепадав і руйнувався, поглинаючи мільярди з кишені людей і бюджетів усіх рівнів.

Наскільки неефективно використовувалися ці кошти - зрозуміло всім. Виходом з цієї ситуації, на жаль, не стало створення державних програм енергоефективного житла, залучення інвестицій. Закон не містить норм про автоматичне повернення грошей за ненадані або неякісні послуги. Проект закону, який згадувався, по суті, передбачає, що на сумлінних споживачів будуть навішувати борги сусідів і не містить норми про те, що інформувати про зміни тарифів необхідно кожного споживача, щоб людина точно знала, скільки потрібно платити і за що. Будь-яка реформа повинна бути і юридично обґрунтованою і досконало розробленою. На нашу думку, передача будинків від комунальних ЖЕКів, в самостійне управління ОСББ або керуючої компанії має здійснюватися виключно після їх детального аудиту і оцінки, вивчення питання направлення коштів за прямим призначенням. адвокат, керуючий партнер Адвокатського об'єднання «Лекс енд Баклер»

Олег Бабіч

учимся рисовать мастер класс по изо